Працевлаштування іноземців

Працевлаштування іноземців


Роботодавці мають право на застосування праці іноземців на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.


Основою для визначення порядку отримання дозволу є ст. 42 – 4210 Закону України «Про занятість населення» (надалі – Закон).

Зокрема, частиною 2 ст. 421 Закону визначаються особливі категорії іноземців, які претендують на працевлаштування в Україні, однією з яких є: засновники та/або учасники, та/або бенефіціари (контролери) юридичної особи, створеної в Україні.

Далі розглянемо алгоритм отримання дозволу для іноземців, що є засновниками та/або учасниками, та/або бенефіціарами (контролерами) юридичної особи, створеної в Україні, як особливої категорії іноземців, які претендують на працевлаштування в Україні.

Для отримання дозволу на працевлаштування іноземця необхідні такі документи:

 – заява за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України, в якій роботодавець підтверджує, що посада, на якій застосовуватиметься праця іноземця, відповідно до законів України не пов’язана з належністю до громадянства України і не потребує надання допуску до державної таємниці;

 – копії сторінок паспортного документа іноземця з особистими даними разом з перекладом на українську мову, засвідченим в установленому порядку (найчастіше використовується нотаріально засвідчений переклад);

 – кольорова фотокартка іноземця розміром 3,5 x 4,5 сантиметра;

 – копія проекту трудового договору (контракту) або гіг-контракту з іноземцем, посвідчена роботодавцем (копія проекту посвідчується згідно ДСТУ 4163:2020).

Зазначений пакет документів роботодавець подає до Центру зайнятості населення (через будь-який Центр надання адміністративних послуг за місцем знаходження роботодавця).

Встановлення розміру заробітної плати для іноземних громадян

Роботодавець може отримати дозвіл на працевлаштування іноземця за умови виплати заробітної плати у розмірі не менш як десять мінімальних заробітних плат – для всіх категорій найманих працівників іноземців, крім встановлених Законом виключень.

Особливістю працевлаштування засновників/учасників/бенефіціарів є те, що до них не застосовуються вимоги щодо мінімального розміру оплати, визначені п. 2 ч. 3 ст. 421 Закону. Проте потрібно враховувати, що їх зарплата за повністю виконану місячну (годинну) роботу не може бути нижча за розміри, гарантовані ст. 95 КЗпП України і ст. 31 Закону України «Про оплату праці».

Документи, які були видані за кордоном, мають бути легалізовані в установленому порядку, якщо інше не визначено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України (апостилювання). 

Важливо, що відповідний Центр зайнятості населення самостійно отримує в електронній формі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань відомості про статус роботодавця як юридичної особи або фізичної особи – підприємця та отримує відомості про закінчення формування статутного капіталу товариства на момент подання заяви про видачу дозволу.

Посадовим особам відповідних Центрів зайнятості населення, заборонено вимагати від роботодавців документи, не встановлені Законом.

Термін розгляду документів

Центр зайнятості протягом наступного робочого дня після прийняття заяви здійснює перевірку поданих документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви. 

У випадку відсутності зауважень, протягом семи робочих днів приймається рішення про видачу дозволу та, протягом двох робочих днів, надсилається роботодавцю його копія (поштою з повідомленням про вручення та електронною поштою із зазначенням платіжних реквізитів для внесення плати).

Строк дії дозволу (для визначеної категорії осіб)

Для особливих категорій іноземців, визначених п. 2 ч. 2 ст. 421 Закону, строк дії дозволу повинен відповідати строку дії трудового договору (контракту) або гіг-контракту та видається не більше як на три роки. 

Роботодавець може зазначити у заяві про видачу дозволу менший строк, ніж встановлено Законом. Не допускається оформлення дозволу на менший строк, ніж зазначено у відповідній заяві та в межах строків, встановлених Законом.

Розмір плати за видачу дозволу

-для дозволів, що видаються на строк від одного до трьох років, – шість прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подані документи

– для дозволів, що видаються на строк від шести місяців до одного року включно або їх дія продовжується на такий строк, – чотири прожиткові мінімуми для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подані документи;

– для дозволів, що видаються на строк до шести місяців або їх дія продовжується на такий строк, – два прожиткові мінімуми для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подані документи.

Роботодавець зобов’язаний укласти з іноземцем трудовий договір (контракт) не пізніш як за 90 календарних днів з дати видачі дозволу та у десятиденний строк після укладення трудового договору (контракту) надати його копію, засвідчену роботодавцем, Центру зайнятості населення через відповідний ЦНАП або надіслати засобами поштового зв’язку. 

Відповідальність за порушення порядку працевлаштування іноземців

У разі допуску до роботи іноземців без отримання дозволу з юридичної особи або фізичної особи-підприємця:

– на умовах трудового або іншого договору без дозволу на застосування праці іноземця, стягується штраф за кожну особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення;

– на інших умовах, ніж ті, що передбачені зазначеним дозволом, або іншим роботодавцем, стягується штраф за кожну особу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

Крім того, за вказані порушення передбачена адміністративна відповідальність. Так, за допуск до роботи іноземця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця на посадових осіб накладається штраф від 500 до 1000 нмдг (8500 – 17000 грн.). Повторне порушення вчинене протягом року, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню тягне за собою накладення штрафу від 1000 до 2000 нмдг (17000 грн. – 34000 грн.).

Якщо у вас виникли питання чи потрібна допомога в отриманні дозволу на працевлаштування іноземця, пропонуємо звернутися до команди Адвокатського об’єднання «ПЛЕНУМ».Також цікаво:

Порядок зміни керівника компанії

 

Структура власності підприємства

Блог | 19.11.2021

Зв'яжіться із нами

Ми не завжди знаходимося в офісі, але завжди на зв'язку. Ви можете зателефонувати або написати та домовиться про зустріч з командою Адвокатського об'єднання "Пленум".
Plemun Google

Замовити зворотній дзвінок

Дякуємо, найближчого часу ми Вам зателефонуємо