КОНТРРОЗРАХУНОК ШТРАФНИХ САНКЦІЙ
Досить поширеною є ситуація отримання позову про стягнення штрафних санкцій (пені, 3 % річних, інфляційних втрат) за несвоєчасний розрахунок по договору.
ЯК ПЕРЕВІРИТИ ПРАВИЛЬНІСТЬ РОЗРАХУНКУ ШТРАФІВ
Отже, що необхідно зробити в першу чергу, якщо ви отримали позов та на що звернути увагу?
Для початку маємо перевірити, чи дійсно мало місце порушення зобов’язань, є всі необхідні первинні документи, а також провести власний розрахунок санкцій зважаючи на науступні поради.
1. Чи є обмеження в розмірі пені?
На практиці зустрічаються договори, в яких пеня встановлена у розмірі, наприклад, 0,1 % від несвоєчасно сплаченої суми чи, навіть, більше за кожен день прострочення.
Однак, відповідно до Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно з ч. 2 ст. 343 ГК України: «Платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.»
Також, відповідно до правової позиції викладеної в Постанові Верховного Суду від 30.01.2018 року у справі № 910/10224/14: «Договірні правовідносини між платниками і одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань врегульовано Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань», статтею 3 якого передбачено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Отже, яким би способом не визначався в договорі розмір пені, він не може перевищувати той розмір, який установлено законом як граничний, тобто за прострочення платежу за договором може бути стягнуто лише пеню, сума якої не перевищує ту, що обчислено на підставі подвійної облікової ставки Національного банку України.».
Таким чином, обов’язково необхідно перевірити розмір пені, який встановлений у Договорі на відповідність подвійної облікової ставки НБУ. Якщо нарахована пеня більша ніж подвійна облікова ставка НБУ, здійснюємо власний розрахунок пені відповідно до встановлених Законом граничних меж та зменшуємо розмір пені.
2. Законно нараховувати санкції за день фактичної оплати?
Як свідчить судова практика, майже завжди за день фактичної сплати заборгованості здійснюють нарахування.
Однак ми власним контррозрахунком маємо можливість зменшити розмір нарахованих штрафних санкцій відповідно до вимог законодавства та п. 1.9 Постанови Пленуму ВГСУ від 17.12.2013 № 14 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов’язань».
3. Протягом якого строку можна стягнути санкції?
Всі пам’ятають, що для стягнення штрафних санкцій (пені, штрафу) встановлено спеціальний строк позовної давності у 1 рік. Проте, необхідно перевірити умови договору, оскільки зазначений строк, як і строк нарахування пені (6 місяців), може бути збільшений (саме збільшений, зменшення зазначених строків не допускається).
Таким чином, перевіряємо строк позовної давності і у разі наявності підстав обов’язково заявляємо у суді, до винесення рішення, про застосування наслідків спливу строків позовної давності.
4. Чи є можливість зменшити розмір штрафів?
Крім того, необхідно не забути про Ваше право звернутися до Суду з клопотанням про зменшення розміру нарахованих штрафних санкцій, відповідно до ст. 551 ЦК України, 233 ГК України та правової позиції наведеної у Постанові Верховного Суду від 26.07.2018 року по справі № 924/1089/17.
У разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій.
Тобто, в будь-якому випадку, необхідно здійснити перевірку розрахунку штрафних санкцій, щоб встановити правомірність заявлених вимог та обізнаність опонента.
Навіть незначне зменшення нарахованих штрафних санкцій дозволить скоротити Ваші витрати та покращити настрій!
Вам необхідно перевірити нараховані штрафні санкції чи здійснити власний розрахунок для звернення до суду?
Адвокати об’єднання ПЛЕНУМ підготують для Вас розрахунок будь-якої складності
Також цікаво:
Захист прав в суді
Як отримати комплексний юридичний захист